Wtyczka Wordpress: insert-sub-and-category

Wtyczka WordPress: insert-sub-and-category

Napisałam wtyczkę do systemu WordPress.

W repozytorium WordPressa można znaleźć bardzo dużo wtyczek, ale nie mogłam znaleźć takiej, która sprostałaby moim potrzebom. Z tego powodu postanowiłam napisać własną, a przy okazji rozwinąć wiedzę na temat działania systemu oraz praktykę pisania kodu w php i js.

Musiałam poszerzyć swoją wiedzę również na temat domyślnego wtedy edytora – TinyMCE, ponieważ chciałam, żeby wtyczka działała podczas edytowania i tworzenia wpisów, stron i kategorii. Po wprowadzeniu nowego edytora (Gutenberga), używanego w Wordpresie powyżej wersji 5.0 i włącznie, wtyczka również działa, tylko jest dostępna za pomocą shortcode. Można też zainstalować wtyczkę przywracającą klasyczny edytor TinyMCE :-).

Decyzję o napisaniu wtyczki podjęłam pod koniec marca 2017, kiedy już większość zadań i problemów związanych z tworzeniem szablonu dla Stowarzyszenia Formacja Armum została wykonana i rozwiązana. Na wtyczkę miałam już wtedy pomysł i zapotrzebowanie, choć jej zastosowanie i ogólny kształt rozrosły się z czasem. Chciałam, żeby wtyczka miała odpowiednio dużo opcji (nie tylko dla początkujących użytkowników).

O samej wtyczce – insert-sub-and-category

Wtyczka insert-sub-and-category jest wtyczką do WordPressa, która wstawia kategorie i podkategorie z Twojego WordPressa do postów albo kategorii.
Jednym z jej dość oczywistych zastosowań jest wyświetlanie mapy strony, ale w przeciwieństwie do innych rozwiązań –  w tym wypadku można ograniczyć wyświetlane wyniki do konkretnej kategorii (lub podkategorii).

Plugin dodaje własny przycisk w edytorze TinyMCE, łatwo więc z niego korzystać. Jeśli Twoja wersja WordPress jest powyżej 5.0, to możliwe jest też użycie w edytorze Gutenberg – korzystając z shortcode insert_sub_and_category. W skrócie: wtyczka opiera się na funkcji get_categories, a listę wszystkich jej opcji można znaleźć w WP_Term_Query::__construct.

Insert-sub-and-category dostępna jest na stronie w repozytorium.

Używany jest Showdown – konwerter markdownu do HTML, który dostarcza czytelną instrukcję użytkownika.

Do góry