Grupa Poetycka IWA

Grupa Poetycka IWA

Grupa Poetycka IWA to grupa zrzeszająca ludzi z regionu wschodniego Mazowsza, interesujących się poezją. Do zespołu administratorów dołączyłam w momencie, kiedy stare rozwiązania okazały się trudne i zbyt angażujące dla poprzedniego administratora. Strona była oparta na HTML i CSS, a dopisywanie nowych treści zajmowało dużo czasu i wiązało się z ręcznym dopisywaniem hiperłączy, a także stosowaniem skryptu do podmiany znaków na łacińskie, ponieważ czasem występowały rozbieżności w kodowaniu znaków (pomiędzy tekstem przesłanym a obsługiwaną treścią). Podjęliśmy decyzję o dostosowaniu strony do obecnych potrzeb, w tym przeniesieniu treści na przyjazny system zarządzania treścią.

Szczegółowy zakres moich działań, wraz z pełną chronologią na tej stronie dostępny jest pod linkiem: IWA – dokumentacja strony 2014-2016. Krótko mówiąc, moimi zadaniami były:

  • wybór odpowiedniego CMS (potrzebowaliśmy specyficznie podzielić poziomy dostępu użytkowników, stąd decyzja o Joomli!),
  • przeniesienie treści strony z poprzedniej wersji (głównie HTML) na przyjazną Joomlę!,
  • projekt i wykonanie oprawy graficznej (napisałam własny szablon, opracowałam w GIMPie grafiki, dodałam CSS),
  • wykonanie formularzy kontaktowych (założeniem był formularz obsługujący więcej niż jednego adresata – konsultanta),
  • prace administracyjne (wykupienie hostingu, domeny, poczty, instalacja systemu, prace na backendzie, instalacja wtyczek itd.).

Podczas powstawania strony nauczyłam się w praktyce języków HTML, CSS, Javascript i php (w ograniczonym do środowiska obszarze). Dowiedziałam się również jak działa Joomla, jak się pisze do niej szablony oraz jak stosuje się style w TinyMCE, jak działa biblioteka jQuery do Javascript. Przeżyłam pierwszy atak hakerski na serwer, więc przekonałam się jakim dobrodziejstwem jest posiadanie w miarę aktualnego backupu. Projekt strony nie przewidywał szczególnego dostosowania do wyświetlania na urządzeniach o różnych rozmiarach i różnej szybkości internetu, zastosowano podstawowe techniki, takie jak zmniejszanie wielkości obrazków oraz dostosowanie szerokości menu do urządzenia.

Porównanie wyglądu strony głównej (od lewej: przed – prawdopodobnie wersja 1.3.1 – i po zmianach):

Scroll Up